454714-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: 23-1010-1511-1010-148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Färskt bröd och konditorivaror. Syftet med denna upphandling är att säkerställa Karlskoga kommuns och Degerfors kommuns behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis att ske till produktions- och mottagningskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom respektive kommun komma att ropa av på ramavtalet.
Tidpunkt för uppdragets genomförande är preliminärt från och med 2023-10-01. Målbilden är att teckna ett ramavtal som möjliggör leverans till de upphandlade myndigheterna under en fyraårs period.
Upphandlingsdokumentet är indelat i två (2) geografiska områden. Varje geografisk del utgör en separat upphandling.
Upphandlande myndigheter, Karlskoga kommun och Degerfors kommun, har ett nära samarbete gällande bland annat kostverksamhet genom en gemensam nämnd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumentet är indelat i två (2) geografiska områden:
1. Karlskoga (Omr 1)
2. Degerfors (Omr 2)
Varje geografisk del utgör en separat upphandling. Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör för respektive geografiskt område. Upphandlingsdokumentet är gemensamt för samtliga delar (områden).
Vi emotser ert anbud med intresse!