2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter för utredning och projektering av mark, gata/GC-väg, VA och landskap
Beskrivning: Tranås kommuns upphandlingsenhet inbjuder till anbudsgivning för tecknande av ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulter för utredning och projektering av mark, gata/GC-väg, VA och landskap. Uppdragens storlek, antal och karaktär kan under avtalsperioden variera och är inte kända vid upphandlingstillfället. Tranås kommun köper denna typ av tekniska konsulttjänster löpande.
Intern identifierare: IN423133
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45112700 Landskapsplanering, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000