454772-2019 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Artroskopistaplar med förbrukningsmaterial till operationsavdelningen, sektion ortopedi i Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN19-0158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland avser att upphandla fem (5) stycken Artroskopistaplar med angiven förbrukning.
Utrustningen kommer att placeras på ortopedoperation vid Nyköpingslasarett, Mälarsjukhuset och Kullbergska Sjukhuset i Katrineholm.
För fullständiga uppgifter, se Bilaga 1 Kravspecifikation.
Aktuell upphandling
Region Sörmland avser att teckna kontrakt avseende Artroskopistaplar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Inkluderat i upphandlingen omfattas också förbrukningsmateriel, instrument och klinisk- och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal, installation och provning till fullt driftfärdigt skick.