454908-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem ekologisk frukt.
Referensnummer: 2017-2697
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett inköpssystem för ekologisk frukt till Kriminalvårdens medarbetare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 66151100 Elektronisk detaljhandel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Ni inbjuds härmed att ansöka om att delta i ett dynamiskt inköpssystem (DIS) gällande ekologisk frukt. Ett dynamiskt inköpssystem innebär att antalet anbudssökanden inte är begränsat och att ansökan om att få vara med i inköpssystemet kan göras löpande under hela giltighetstiden. Det är därmed inte innan bestämt vilka leverantörer som får möjlighet att leverera i likhet med ett ramavtal utan nya leverantörer kan ansluta vart efter. DIS är en process i två steg, liknande en selektiv upphandling. De anbudssökanden som uppfyller ställda uteslutnings- och kvalificeringskrav blir godkända (steg ett) och kommer sedan bli tillfrågade att lämna anbud i varje specifik upphandling (steg två).
Beskrivning av objektet
DIS:et omfattar abonnemang på fruktkorgar med ekologisk färsk frukt till Kriminalvårdens medarbetare samt fruktkorgar med ekologisk färsk frukt vid t.ex. representation och möten. Storlek på fruktkorgen varierar utifrån verksamhet, behov och säsong. Majoriteten av fruktkorgarna är abonnemang men även enstaka beställningar förekommer. Att tillhandahålla ekologisk frukt till medarbetarna är bland annat ett led i den friskvårdssatsning som Kriminalvården gör.