Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stentgrafter med tillbehör för endovaskulära aortakirurgi.
Referensnummer: UC-2016-191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötlands län, Landstinget i Kalmar län och Region
Jönköpings län avser att upphandla Stentgrafter med tillbehör för endovaskulär aortakirurgi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Thoracal stentgraft
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Östergötlands län, Landstinget i Kalmar län och Region Jönköpings län avser att upphandla Stentgrafter med tillbehör för endovaskulär aortakirurgi.
Infrarenal stentgraft
Del nr: 2
Infrarenal stentgraft.
Fenestrerad stentgraft
Del nr: 3
Fenestrerad stentgraft.