Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodgasinstrument.
Referensnummer: DNRGS170037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att modernisera och byta ut ålderdomlig utrustning för blodgasanalys. I upphandlingen ingår även reagenser, kontroller service m.m.
Regionen gör årligen ca 100 000 analyser fördelat på åtta instrument placerade på klinisk kemi och vissa vårdavdelningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 38434520 Apparater för analys av blod, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen