455053-2018 - ResultatSverige-Tingsryd: Televisionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av TV-kanaler (IPTV) genom fiber
Referensnummer: 18-021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92220000 Televisionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tingsrydsbostäder AB och Stiftelsen Tingsrydsbostäder upphandlar IPTV.
Upphandlingen avser leverans av grundutbud av TV-kanaler, TV-utbudet (IPTV) ska distribueras i fastigheternas fibernät som ägs av Wexnet. Wexnet är ett öppet nät.
Upphandlande myndighet är Tingsrydsbostäder AB och Stiftelsen Tingsrydsbostäder, upphandlingen administreras av Tingsryds kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92200000 Radio- och televisionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen