455108-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Norrköping: Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering av AFTN system
Referensnummer: D-2021-262479
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppgradering av AFTN (Aeronatical Fixed Telecomunication Network) - ett system för förmedling och distribution av AFTN-meddelanden nationellt och internationellt för den civila och militära luftfarten.
AFTN-tjänsten byggs upp av det centrala AFTN-systemet levererat av Frequentis California (GWDI) samt AFTNweb som är en av LFV utvecklad webbtjänst för distribution av meddelanden över publika Internet. AFTNweb inkluderar dels ett API som ger externa applikationer möjlighet att ansluta till AFTN-tjänsten och dels en av LFV framtagen klientapplikation. LFV utvecklade AFTNweb för att ersätta och avveckla Aeronautical Information Terminal (AIT) vilket var en klientapplikation som ingick i upphandlingen av AFTN-systemet som genomfördes 1997.
Till AFTN är totalt närmare 200 abonnenter och system anslutna inom och utanför LFV. Av dessa är ca 50 anslutna till AFTNweb. Systemet förmedlar cirka 10 miljoner AFTN-meddelanden varje månad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppgraderingen av AFTN-systemet syftar till att genomföra nödvändiga IT-säkerhetshöjande åtgärder och därmed uppfylla utökade krav i lagar och förordningar inom informations- och IT-säkerhetsområdet.
Detta åstadkoms genom att uppgradera det centrala AFTN-systemet med en ny programvaruversion från Frequentis California som tillgodoser kraven på IT-säkerhet samt en uppdatering av API gentemot externa klienter för en säkrare gränssnittsöverföring av AFTN meddelanden.
Uppgraderingen innebär att den tekniska säkerheten i hela AFTN-tjänsten förbättras med bibehållen funktionalitet.