455155-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädgårdstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster 2021 - 2024
Referensnummer: KS/2021:344
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplands Väsby kommun tillsammans med AB VäsbyHem avser teckna av avtal med två (2) leverantörer.
Denna upphandling omfattar kvalificerade trädvårdstjänster såsom upprätta trädvårdsplaner, besiktning, konsultation, beskärning, plantering, trädfällning, trädsäkring, omhändertagande av nedsågat material och bortforsling enligt arbetsbeskrivningen i samband med avrop samt övriga tjänster i samband med trädvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen