2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elhandel - Samordnad upphandling - Motala & Mjölby kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser samordnad elhandel för Motala kommun och Mjölby kommun med tillhörande bolag. Uppdraget omfattar fysisk elleverans, finansiell prissäkring och portföljförvaltning genom en aktiv handelsstrategi. Upphandlingen omfattar cirka 51 GWh per år fördelat på drygt 1000st elabonnemang.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09310000 Elektricitet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129331:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71314200 Energiförvaltning, 71314000 Energi och tillhörande tjänster