Huvudsaklig CPV-kod 45232210 Anläggning av luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att kablifiera 10,5 km luftledningslinjer och byta ut ca 2 km 11 kv kabel i Mälarhöjden, södra Stockholm. Uppdraget utförs som en utförandeentreprenad dock ska servisanslutningarna på tomterna utföras som en totalentreprenad. I arbetet med servisanslutningarna ingår att ansvara för kundkontakter och överenskommelser med berörda fastighetsägare.
Strategiskt material ropas av på Ellevios avtal (11 kV och 0,4 kV kablar). Övrigt material såsom jordlina, kontrollkabel och alla typer av kabelskåp tillhandahålls av Entreprenören.
Uppdraget ska genomföras under 2017-2018.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232210 Anläggning av luftledningar, 45111300 Demonteringsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen