455303-2018 - ResultatSverige-Osby: Golv- och plattläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetstekniska arbeten - Golvarbeten
Referensnummer: Dnr KS/2018:353 050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45431000 Golv- och plattläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller fastighetstekniska arbeten inom yrkesområdet golvarbeten och som avser underhålls- och reparationsarbeten, samt nybyggnation, om- och tillbyggnadsarbeten. Området omfattar golvarbeten såsom golvläggning, inklusive för- och efterarbeten, i olika material (trä, plast/linoleum, klinker etc.), i olika typer av utrymmen (allmänna offentliga miljöer, våtutrymmen etc.) slipning och behandling av trägolv. Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen utifrån geografiska områden. Upphandlande myndighet avser teckna kontrakt med fyra entreprenörer per anbudsområde. Kontraktstiden är fr.o.m. undertecknande t.o.m. 2021-01-31 med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen