455413-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskild kollektivtrafik och Anropsstyrd allmän kollektivtrafik i Norrköpings kommun.
Referensnummer: 2017/0493
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar i huvudsak Särskild kollektivtrafik och Anropsstyrd allmän kollektivtrafik i Norrköpings kommun med totalt 5 Fordon fördelade i ett (1) paket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Baserat på nuvarande trafik har den totala trafikvolymen per år beräknats till cirka 143 500 kilometer. Observera att ovan nämnda trafikvolym inte utgör någon garanti för vilken volym som kommer att vara aktuell vid Trafikstart.
Avtal kommer att träda i kraft sedan det har undertecknats av parterna och kommer vara gällande till och med 30.6.2019, utan möjlighet till förlängning.
Östgötatrafiken accepterar anbud från flera samverkande entreprenörer. Om ett anbud från flera samverkande entreprenörer tilldelas kontrakt, kommer avtal tecknas med en, för de samverkande parterna, gemensam huvudman, vilken Ska framgå i anbudet.
Östgötatrafiken förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen vid bristande konkurrens eller, om lämnade anbudspriser överstiger de av Östgötatrafiken budgeterade kostnaderna för trafiken. Nämnda grunder för avbrytande utesluter inte att ett avbrytande av upphandlingen kan komma att ske av annan objektiv grund.