Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende bemanningstjänster.
Referensnummer: 17/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställare, avser att upphandla ett ramavtal för bemanningstjänster. Beställaren har under kortare och längre perioder behov utav att förstärka befintlig personalstyrka inom i huvudsak kategorin Fastighetsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställare, avser att upphandla ett ramavtal för bemanningstjänster. Beställaren har under kortare och längre perioder behov utav att förstärka befintligpersonalstyrka inom i huvudsak kategorin Fastighetsförvaltning.
Följande roller ingår vid avrop genom rangordning:
1.1. Fastighetsskötare
1.2. Drifttekniker
1.3. Parkarbetare
1.4. Lokalvårdare
1.5. Hyresadministratör/kundtjänstmedarbetare
Beställaren äger även rätt att avropa andra roller inom fastighetsförvaltning och administration genom tillämpning av förnyad konkurrensutsättning. Förfrågan skickas då till samtliga leverantörer som
Beställaren har ramavtal med.