Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?UniqueId=afqrrqbpbj&GoTo=Docs
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: ovannämnda adress
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Byggservice – Mindre byggentreprenader.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Nuts-kodSE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal för reparations, -underhålls och löpande servicearbeten avseende byggservice, mindre byggentreprenader och försäkringsskador för anläggningar tillhörande AB Karlskronahem. AB Karlskronahem är ett, av Karlskrona kommun, helägt allmännyttigt bostadsföretag. AB Karlskronahem förvaltar ca 251 000 m² bostadsyta fördelat på 3 910 lägenheter samt en lokalyta på 90 500 m² äldreboende m.m.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner