455484-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
DE 26 Finplanering Åkeshov simhall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar bl.a. rivning och demonteringsarbeten, markarbeten kring befintliga och nya byggnader såsom rör i mark, uppbyggnader av färdiga markytor, planteringar, stenarbeten, trappor, stödmurar, asfaltytor, plattytor, gräs, skyltar, schakt och fyllning för elrör/stolpar. Arbeten med ny in- och utfart ur infartsparkeringsgarage.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45111100 Rivning, 45111300 Demonteringsarbeten, 45112500 Schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45233120 Vägbygge, 45233140 Vägarbeten, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45262510 Stenarbeten, 45262522 Murning, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner