455487-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RNR - Västkusten 2
Referensnummer: UH-2018-199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2019 till 2021 skall stationerna Gottskär, Onsala och Sätila förnyas och byggas om.
Visningen av de dessa tre projektområden kommer att ske under vecka 48 och vecka 49. Ellevio kommer inte tillåtna några friskrivningar i anbudsunderlagen på grund av snö, utan projektet kräver att anbudsgivaren besökt platserna innan vintersäsongen.
Se beskrivningen av upphandlingen nedan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Västkusten 2
Del nr: Gottskär tilldelning 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111300 Demonteringsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kortfattat ska följande utföras:
Gottskär, tilldelning 1
1. 50kV utomhusställverk skall bytas ut i sin helhet med sektionerad samlingsskena (AMS).
2. 50/10kV krafttransformatorer.
T1 (16/21MVA) behålls, befintlig oljegrop åtgärdas. T2 (16/21MVA) skall bytas ut (transformator levereras av BE) och placeras på ny oljegrop
3. Befintligt kabelförband 10kV för T1 behålls. Nytt kabelförband 10kV för T2.
4. Ny 10kV nollpunktsutrustning.
5. Inomhus 10kV ställverk behålls i befintligt utförande samt kompletteras med ett utgående fack
6. Ny lokalkraftstransformator.
7. Ny skydds- och kontrollutrustning och ny fjärrkontroll (RTU), placeras i befintlig byggnad.
8. Stationsbyggnad för 10kV ställverk och kontrollutrustning åtgärdas och rustas upp
9. Marklinenät och åskskydd kompletteras
10. Ny områdesbelysning installeras samt befintligt staket åtgärdas och kompletteras.
11. Rivning av gammal utrustning och återställning av mark
Onsala, tilldelning 2
1. 130kV ställverk med tillhörande krafttransformator (130/50kV, 80MVA) och 50kV nollpunktsutrustning behålls.
2. 50kV utomhusställverk skall bytas ut i sin helhet från enkelskena till A-& B-skena.
3. 50/10kV krafttransformatorer behålls.
T1 (25MVA) flyttas till ny transformatorgrop.
T2 (25MVA) flyttas ej, befintlig oljegrop åtgärdas.
4. Nytt kabelförband 10kV för T1. Befintligt kabelförband 10kV för T2 behålls.
5. Befintlig 10kV nollpunktsutrustning kompletteras.
6. Inomhus 10kV ställverk kompletteras med sektioneringsbrytarfack och 2 st utgående fack.
7. Ny lokalkraftstransformator.
8. Ny skydds- och kontrollutrustning och ny fjärrkontroll (RTU), placeras i befintlig byggnad.
9. Stationsbyggnad för 10kV stä
Del nr: Onsala tilldelning 2
Byggentreprenad ABT06