455555-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Parkeringstjänster – Parkeringsövervakning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelParkeringsövervakning
BeskrivningParkeringsövervakning inom Helsingborgs stad. Stadsbyggnadsförvaltningen ansvarar för allt från långsiktig strategisk planering för staden till operativ drift av gator, parker, stränder samt teknisk infrastruktur. Entreprenörens åtagande i denna entreprenad omfattar: • Parkeringsövervakning • Fordonsflyttning • Kundtjänst • Service, tömning och underhåll av parkeringsautomater • Kalibrering av parkeringsledningssystem Parkeringsövervakning i Helsingborgs stad ska bedrivas i syfte att främja trafiksäkerhet, framkomlighet och tillgänglighet. I arbetet med att främja trafiksäkerheten ska de oskyddade trafikanternas (t.ex. gående och cyklister) behov särskilt beaktas. Parkeringsövervakningen ska verka för en god framkomlighet för alla trafikanter, men i första hand ska distributions- och kollektivtrafiken prioriteras. Genom övervakning ska angörings- och parkeringsplatserna göras tillgängliga för så många trafikanter som möjligt, inklusive rörelsehindrade.
Intern identifierare260/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63712400 Parkeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareParkeringsövervakning