45560-2017 - ÄndringSverige-Kristianstad: Läkemedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel ATC-kod L04AC02, L04AC07, L04AA24 och A11CC.
Referensnummer: 1700241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vissa läkemedel inom reumatologi, njurmedicin och barnhälsovård. I sortimentslistan, bilaga 1, framgår upphandlingens ingående substanser.
Referensvärdet för denna upphandling beräknas till ca 74 300 000 SEK (inklusive förlängningsmöjligheter).
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal med (1) Leverantör per position enligt Sortimentslistan, bilaga 1.