455626-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hälsopedagoger till forskningsstudie
Referensnummer: 2-3706/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Forskare vid KI har behov av en leverantör vilken ska projektleda en mentorsledd fysisk träning på psykiatriska öppenvårdsmottagningar för unga personer drabbade av psykossjukdom.
Personer som drabbas av psykos rör sig mindre, röker mer och äter ofta ohälsosamt. Endast motiverande samtal för att förändra livsstilen är ej tillräckligt då den exekutiva funktionen är kraftigt nedsatt hos de flesta.
Detta kan vara en utmaning då personerna i fråga befinner sig i en svår period av sina liv, där drivkraften till motion och hälsosam livsstil är mycket nedprioriterad i det vardagliga livet.
Mätningar i form av fitnessnivå - submaxtester ska göras på alla patienter som medverkar, innan start, efter 6 månader samt efter 12 månader. Det ska ingå motiverande samtal på individnivå, då nivån på livsstil och engagemang oftast är olika för olika personer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79998000 Coachning, 80590000 Handledning, 85140000 Diverse hälsovård, 98330000 Tjänster för fysiskt välbefinnande
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Personer som drabbas av psykossjukdom har en minskad livslängd till följd av en ökning av kardiovaskulära sjukdomar. Detta beror delvis på medicineringen, som oftast är absolut nödvändig men också på försämrade livsstilsfaktorer. Personer som drabbas av psykos rör sig mindre, röker mer och äter ofta ohälsosamt. Endast motiverande samtal för att förändra livsstilen är ej tillräckligt då den exekutiva funktionen är kraftigt nedsatt hos de flesta. I nuläget finns ingen evidens för någon form av organiserad fysisk träning för denna grupp.
Studien ska genomföras på psykiatriska öppenvårdsmottagningar över hela Sverige med start i Stockholm. I studien ska personer mellan 18-40 år drabbade av psykossjukdom utbildas till mentorer som självständigt ska leda träning för andra patienter med likartad diagnos. Detta kan vara en utmaning då personerna i fråga befinner sig i en svår period av sina liv, där drivkraften till motion och hälsosam livsstil är mycket nedprioriterad i det vardagliga livet.
Handledning i form av support för mentorerna samt personalen på öppenvårdsmottagningarna inom tränings och ledarrelaterade frågor ska ske löpande under hela studieperioden.
KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör som svarar för hela uppdraget.