455651-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stationstankning Sävsjö kommun
Referensnummer: 2020/152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser stationstankning i Sävsjö kommun
Beskrivning av upphandlingen
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Stationstankning Sävsjö kommun.
Upphandlingen omfattar tre olika delar, stationstankning i Sävsjö, Vrigstad och Stockaryd där succesiva avrop kommer att ske under avtalstiden. Avtalets totala beräknade värde är 4 000 000.Planerad avtalsstart är november 2020.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om Offentlig Upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Del1 Sävsjö Tätort
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Stationstankning Sävsjö tätort
Del nr: Del 2 Vrigstad
Stationstankning Vrigstad
Del nr: Del 3 Stockaryd
09100000 Bränslen, 09134200 Dieselbränsle
Stationstankning i Stockaryd