455672-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Vätskehanteringsrobotar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av vätskehanteringsrobot för pipettering/alikvotering av biologiska prover.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör, 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Avtalet omfattar en optionsklausul för ytterligare en utrustning.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 12 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)