455683-2017 - ResultatSverige-Skellefteå: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk kommunikationsrådgivning.
Referensnummer: UH-2017-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser strategisk kommunikationsrådgivning för Skellefteå kommun, dess förvaltningar och nedan angivna bolag.
Värdet på upphandlingen uppgår till ca 2,5 M kr per år. Vi garanterar dock inga volymer.
De bolag inom kommunkoncernen som kommer att ingå i upphandlingen är
— Skellefteå Stadshus AB
— Skellefteå Industrihus AB (tidigare Fastighets AB Polaris)
— Skelleftebostäder AB
— Skellefteåbuss AB
— Skellefteå City Airport AB
— Ett framtida kulturhusbolag
Övriga bolag som Skellefteå kommun har ägarandelar i och som kommer att ingå i upphandlingen är följande:
— Skellefteå museum AB
— Visit Skellefteå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen