455687-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Operationsbord
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Operationsbord med tillbehör.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser ramavtal för operationsbord med tillbehör för leverans till Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Region Örebro län. Placering för de första operationsborden är Kirurgiska kliniken, Karlskoga lasarett. Upphandlingen omfattar även option serviceavtal.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33192230 Operationsbord, 33192200 Bord för medicinska ändamål
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner