455693-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Systemstöd för lokalhantering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling och införande av systemstöd till fastighetsavdelning för universitetets lokalhantering.
Inbjudan till upphandling:
Stockholms universitet inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av systemstöd för lokalhantering.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppdraget omfattar leverans av systemstöd för lokalhantering med funktionerna: lokaldatabas, ritningsdatabas, projektredovisning, stöd för in- och uthyrning av lokaler, hyresgästsregister, lokalvård.
Facility Management, underhåll, rapporter, sökfunktioner, exporter, bevarande, ärendehantering och självservice via webbgränssnitt.
Åtagandet omfattas även av ett införandeprojekt innehållande utöver konfigurering och eventuella anpassningar även migrering, integration, test och utbildning.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning av avtalstid.