455716-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Spol-, slam-, sugbil.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Borås.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar köp av Spol-, slam-, sugbil för Servicekontoret.
Översiktlig beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingen avser köp av en fabriksny kombi slamsugningsbil med högtrycksspolning baserad på ett tridem chassi (4-axlat fordon) samt service/reparationsavtal under 3 år. Bilen skall vara anpassad för körning främst inom Borås Stads vägnät. Bilens användningsområde kommer att bestå av högtrycksspolning av avloppsledningar sam slamsugning och transport av avfall. Bilen ingår även i Servicekontorets beredskapsgrupp. Beredskapen innebär att bilen ska vara tillgänglig för uppdrag 24 timmar per dygn hela året. Detta innebär att vi ställer extra höga krav på tillgång till reparationer, service och underhåll. Pristillägg för ADR klass (3, 6.1 6.2, 8 och 9 i tillämpliga delar skall anges nedan i punkt 1.5.7.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144410 Slamsugare, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34223200 Tankfordon
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner