455736-2021 - ResultatSverige-Charlottenberg: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Till- och ombyggnad av Kv. Violen 1 - Partnering
Referensnummer: Dnr: 2021-216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Till- och ombyggnad av Kv. Violen 1 ett demensboende i Charlottenberg. Ett samverkansentreprenad "partnering".
Omfattning inklusive eventuell option
Upphandlingen avser totalentreprenad med partneringavtal - Till- och ombyggnad av Kv. Violen 1, Charlottenberg. Sverige.
Anbud kommer att antas i sin helhet.
Anbud kommer att antas från en leverantör.
Alternativa anbud/sidoanbud godkännes inte.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen