455751-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Livsmedel Kött och Charkprodukter kylvara.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar län.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser successiva leveranser av Livsmedel Kött och Charkprodukter kylvara till Landstinget i Kalmar län enligt beskrivning i Kravspecifikation och Avtalsmall.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15119000 Diverse kött, 15894700 Charkuterivaror
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej