455767-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Presenningar, markiser och jalusier
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solavskärmningsprodukter
Referensnummer: 22/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39522100 Presenningar, markiser och jalusier
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsåshem inbjuder till anbudsgivning gällande kommande ramavtal för solavskärmningsprodukter med tillhörandet tjänster så som exempelvis montering och reparation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner, 39515430 Persienner, 39522130 Markiser, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Alingsåshem inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen gällande Solavskärmningsprodukter, enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
AB Alingsåshem genomför denna upphandling på uppdrag av Alingsås kommun, AB Alingsåshem, Fabs AB och Fastighetskoncernen Alingsås Rådhus AB.
Omfattning
Upphandlingens syfte är att tillgodose Bolagets behov av solavskärmningsprodukter.
Bolaget avser att teckna ramavtal avseende produkter, montering samt reparation och service av ovan beskrivet uppdrag. Angiven volym i utvärderingsmodellen är endast en uppskattning. Leverantören ska kunna tillgodose det verkliga behovet under hela avtalstiden oavsett antalet.
I det fall utrustning fortfarande täcks av garanti ska den leverantör som levererat utrustningen utföra eventuella garantiåtaganden.