455851-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppsökande tandvård Landstinget Sörmland.
Referensnummer: DU-UPP17-0290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Sörmland genomför upphandling avseende ramavtal för uppsökande verksamhet för äldre och funktionshindrade som omfattas av köparens tandvårdsstöd i Landstinget Sörmland i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget. Uppsökande verksamhet innefattar munhälsobedömning och utbildning till personal och anhörigvårdare.
De allra flesta som bor i särskilt boende har rätt till uppsökande verksamhet och nödvändig tandvård. Inom boende såsom servicehus och liknande kan det finnas personer som inte har ett så omfattande omvårdnadsbehov att de är berättigade till uppsökande verksamhet och nödvändig tandvård. Av de personer i eget boende som är berättigade till hemtjänst eller hemsjukvård har endast en mindre andel rätt till uppsökande verksamhet och nödvändig tandvård.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden
Tjänsten ska utföras på särskilt och ordinärt boende inom Sörmland.
Köparen kommer att teckna avtal med en leverantör för varje anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85131000 Tandläkarvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen