455888-2016 - ResultatSverige-Höganäs: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styr- och övervakningssystem Scada.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höganäs.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Leverans, installation och driftsättning av multikompatibelt överordnat styr- och övervakningssystem.
Att migrera över Höganäs Sportcenter från befintlig Webstation till det nya överordnade styr- och övervakningssystemet.
Att på avrop kunna utföra arbeten med att migrera över befintlig styr- och reglerutrustning.
Att på avrop kunna utföra arbeten med att bygga om eller byta ut befintlig styr- och reglerutrustning mot ny styr- och reglerutrustning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51900000 Installation av styr- och reglersystem, 35125000 Övervakningssystem, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 51220000 Installation av kontrollutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.