455893-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Åsa Ölmevalla grundskola
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÅsa Ölmevalla grundskola
BeskrivningKungsbacka kommun planerar en ny skolbyggnad på Åsa 5:246 som ersätter tillfälliga förskolepaviljonger. Skolan omfattar ca 5 540 kvm BTA för 500 elever och 50 personal, samt ombyggnad av ca 450 kvm i Åsa Gårdsskolan. Projektet genomförs under pågående verksamhet och inkluderar återbrukat byggmaterial med offentlig exponering av hållbarhetsinsatser.
Intern identifierare2026-00199
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000