Officiellt namn: Husbyggnadsvaror HBV Förening UPA Postadress: Box 42059 Ort: Stockholm Postnummer: SE-126 13 Land: Sverige Att: Martina Everskog E-post:martina.everskog@hbv.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Vitvaror 15-101.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling består av: — Del A Vitvaror alt. vitvaror med installation, reservdelar. — Del B Fläktar. — Del C Installation och service. Upphandlingen förhandsannonserades 27.6.2014. Upphandlingen avslutas med en elektronisk auktion för del A.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39700000 Hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711120 Frysar, 39711360 Ugnar, 39711361 Elektriska ugnar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711420 Spishällar, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 39721000 Hushållsutrustning för matlagning eller uppvärmning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 2 200 000 000 SEK
exkl. moms