455915-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kemiska produkter – Ammoniumsulfat
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ammoniumsulfat
Beskrivning: Behov av aktivt ammoniumsulfat för drift av anläggningar i Uppsala, Drefviken, Nyköping och VB Energi. Ammoniumsulfat används för rökgasrening på våra produktionsanläggningar. Beräknad planerad användning ca 700 ton per år. Nuläge & allmän övergripande beskrivning av det vi avser upphandla. Ammoniumsulfat används kontinuerligt under driftsäsongen men främst under September till Maj
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116349:Lot:1