455931-2025 - Resultat
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – Installation, service och underhåll av säkerhetsanläggningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelInstallation, service och underhåll av säkerhetsanläggningar
BeskrivningUppdraget avser installation av säkerhetssystem och -anläggningar samt service, reparation och underhåll på VA SYDs nya och befintliga anläggningar inom VA SYDs sex medlemskommuner. Uppdraget omfattar i huvudsak, men inte uteslutande, följande anläggningsdelar/system och fabrikat: • inbrottslarm: Vanderbilt SPC och ASSA ARX Larm • passagesystem: ASSA ARX • områdeslarm (fabrikat anges ej) • CCTV-system: Milestone Corporate • brandlarm: Siemens, Consilium, Aritech • porttelefoni: ASSA ARX • elektromekaniska lås (fabrikat anges ej) • mekaniska lås (fabrikat anges ej) • digitala låscylindrar: ILOQ S5 Avtalet omfattar även låsjour, 24/7. Säkerhetssystem och -anläggningar (härefter säkerhetsinstallationer) förekommer i såväl inom- som utomhusmiljö. Uppdrag gällande installationer kan komma att innefatta både totalentreprenad och utförandeentreprenad. Det anges i avrop vilken typ av entreprenad som är aktuell. I åtagandet ingår ledning, planering, samordning och styrning av de egna arbetena. Löpande service ska utföras på: • inbrottslarm • passersystem • brandlarm • CCTV-system Leverantören ska genom egen verksamhet eller genom att ta in underleverantör kunna utföra samtliga behov som omfattas av upphandlingen.
Intern identifierare24/01722
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 45222300 Tekniskt arbete för säkerhetsanläggningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000