2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedelsautomater - Gävleborg
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande hyra av läkemedelsautomater för dosdispenserade läkemedel inklusive tillhörande webbaserat administrationssystem där installation, utbildning, service och support ingår under hela avtalstiden. Upphandlingen avser kommunerna i Gävleborgs län och har sin grund i kommunernas avsikt att kvalitetssäkra och effektivisera utdelning av läkemedel och därav förbättra livskvalitet, trygghet och självständigheten hos Beställarnas vårdtagare. Ramavtal avses att tecknas med en (1) Leverantör.
Intern identifierare: 15246
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande hyra av läkemedelsautomater för dosdispenserade läkemedel med tillhörande webbaserat administrationssystem där installation, utbildning, service och support ingår under hela avtalstiden. Upphandlingen avser kommunerna i Gävleborgs län och har sin grund i kommunernas avsikt att kvalitetssäkra och effektivisera utdelning av läkemedel och därav förbättra livskvalitet, trygghet och självständigheten hos Beställarnas vårdtagare. Ramavtal avses att tecknas med en (1) Leverantör.
Intern identifierare: Läkemedelsautomater - Gävleborg