Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt beslutsstöd EEG
Referensnummer: RS 2019-0367
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48517000 IT-programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet är att i samarbete med upphandlad leverantör utveckla, kliniskt validera och implementera en produkt baserad på AI-algoritmer, att använda som kliniskt beslutsstöd inom EEG tolkning, för förbättrad kvalitet, diagnostiska möjligheter och ökad effektivitet.