456004-2019 - ResultatSverige-Luleå: Maskintekniska installationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träpulverkonvertering HVC2 Luleå
Referensnummer: 18/148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45350000 Maskintekniska installationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Energi planerar av hållbarhetsskäl konvertera en oljepanna i HVC2 för att kunna använda träpulver eller olja som bränsle.
Upphandlingen omfattar bland annat följande:
— Konvertering av en befintlig Maskinverken hetvattenpanna med 80 MW producerande effekt (olja E01) i HVC2 Luleå, till en kombipanna träpulver/olja
— Komplett bränslehantering. Utgångsbränsle är träpellets från Bioenergi i Luleå AB:s fabrik som ska malas till träpulver mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232141 Värmecentral, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen