456097-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Senior projektledare i förvaltningen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävle, Stockholms län, Uppsala.
Uppsala, Gävle.
Nuts-kod SE110 Stockholms län,SE121 Uppsala län,SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal månader: 6
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Akademiska Hus AB inbjuder till anbudsgivning avseende upphandling av ramavtal för senior projektledare i förvaltningen för sin verksamhet i Uppsala och Gävle, enligt de förutsättningar som anges i förfrågningsunderlaget jämte bilagor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Avtalstiden är 6 månader. Beställaren har därefter möjlighet att förlänga avtalet med sammanlagt 3 år och 6 månader på i övrigt oförändrade villkor. Förlängning kan ske vid ett eller flera tillfällen. Den totala avtalstiden kan maximalt uppgå till 4 år.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej