456118-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning, reparation och underhåll för skog och park
Referensnummer: UHN.2021.145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun inbjuder härmed till upphandling av utrustning, reparation och underhåll för skog, park och mark. Avtalet omfattar successiva leveranser utrustning, reparation och underhåll för skog, park och mark.
Information gällande ESPD:
Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett ska krav att bifoga ESPD.
Tilldelning sker som tidigast 18 november efter att upphandlingsnämnden fattat beslut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 45453000 Reparation och renovering, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ART:
Reparation av maskiner och utrustning för skog och park. Så som motorsågar, gräsklippare, röjjsågar, häcksaxar mm
Köp av utrustning inom skog och park. Så som skyddskläder, motorsågar, gräsklippare, röjjsågar, häcksaxar mm
OMFATTNING:
Successiva leveranser utrustning, reparation och underhåll för skog, park och mark.
MÄNGD:
Det totala maximala takvärdet är 2 400 000 kronor.
Historisk fördelning i avtalet enligt nedan beskrivning.
Historiskt har mängden timmar för reparation av maskiner och utrustning varit cirka 380 timmar för hela avtalsperioden på fyra (4) år.
Köp av utrustning (allt exlusive kläder/ skyddsutrustning) för skog och park har varit den största delen av det maximala värdet, cirka 90% av totala värdet för avtalet.
Och för kläder och skyddsutrustning har mängden varit cirka 2% av det totala värdet för avtalet.
Ingen specifik volym garanteras.