456129-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Delar till järnvägs-, spårvägslok eller rullande materiel; trafikledningsutrustning för järnvägar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende ERTMS-uppgradering för Rc4
Referensnummer: DIA11162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34630000 Delar till järnvägs-, spårvägslok eller rullande materiel; trafikledningsutrustning för järnvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ingående av ett ramavtal med en leverantör där Inlandståg initialt har behov av tillägg/utbyte från ATC till ERTMS-ombordutrustning avseende ett fordon av typ Rc4. Ramavtalet ska vidare ge Inlandståg möjlighet att avropa uppgradering av ytterligare ett fordon av aktuellt slag. Se vidare upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34632200 Elektrisk signalutrustning för järnväg, 34632300 Elinstallationer för järnväg, 34942000 Signalutrustning, 34943000 Tågövervakningssystem, 35262000 Signalutrustning för trafikledning vid väg- och spårkorsningar, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen