2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bibliotekssystem
Beskrivning: Behov har uppstått för Värnamo kommun att köpa in ett nytt bibliotekssystem. Folkbibliotek ska enligt lagen finnas i alla kommuner, vara tillgänglig för alla och anpassade till användarnas behov. Upphandlingen omfattar ett modernt, informationssäkert och användarvänligt bibliotekssystem för sin verksamhet där även skolbibliotek ingår i omfattning. För att effektivisera och underlätta den dagliga verksamheten både för personal och låntagare i Värnamo kommun. - Obegränsat med licenser för Värnamo kommuns medborgare som låntagare och användare - Obegränsat antal licenser för Kulturförvaltningens personal att kunna administrera systemet - System för medborgare och elever att registrera, söka och reservera litteratur - Websida för externt användande av medborgarna. Option -Obergränsat antal licenser Barn-och Utbildningsförvaltningen's personal på Skolbiblioteken (Apladalsskolan, Gröndalsskolan och Finnvedensgymnasium) Avtalsperioden är över åtta (8) år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107925:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek, 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 79995000 Biblioteksadministration, 92511000 Bibliotekstjänster