456147-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster – VA Kontroll och besiktning 2016:852.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tumba.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Omfattning:
Avrop från ramavtalet kan komma att omfatta nedanstående kategorier och uppgifter – Kontroll och besiktning av; – Markentreprenad med inriktning VA – Anläggningsentreprenad, maskin – pumpstation och vattenverk – Medverka som kontrollant vid uppstart av nya anläggningar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 90491000 Besiktning av avlopp
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner