456152-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Inbound and Outbound Marketing Platform and Services.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
A CRM-platform for Inbound and Outbound Marketing (‘IOM’) that includes 1) an IOM Platform (provided as a service), 2) the delivery of an initial project implementing Campaign management, 3) IOM Consulting Services for i.a. planned future implementations of further functionality included in the IOM Platform, including Nest Best Action (NBA) and Real time decisioning and 4) the delivery of ongoing IOM Services of the at any time implemented IOM solution.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48445000 Programvara för kundhantering, 72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Future implementations according to Invitation to Apply to Tender and subsequent tender documents.