Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysreagens för F-Kalprotektin
Referensnummer: 1704489
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Medicinsk service, Region Skåne har för avsikt att upphandla extraktionsrör och kit för analys av F-Kalprotektin. Upphandlingen avser att kunna utföra analys av F-Kalprotektin både på Klinisk Immunologi och Transfusionsmedicin i Lund samt på Klinisk Kemi i Malmö på ett rationellt sätt och med samma metodik. Kit ska kunna appliceras på befintliga instrument Dynex DS2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33696000 Reagens och kontrastmedel, 33696500 Laboratoriereagenser, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen