456176-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård
Referensnummer: ABV 2019/0271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Denna upphandling avser lokalvård, daglig städning, storstädning, golvvård, fönsterputs och extra städtjänster av Nodras administrativa lokaler och anläggningar, vilka är Borgs vattenverk, Slottshagen, Härasudden och huvudkontoret på Lindövägen.
Avtalets värde uppskattas till 5 500 000 SEK.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen