456191-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning- och utvecklingskonsulter för UNIT4 applikationer.
Referensnummer: KFKS-2023-00746
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har haft Unit4 ERP som en molntjänst sedan 2017. Kommunen har ett supportavtal för Unit4 ERP med Unit4. Under 2022 implementerades E-handelsmodulen. Ca 1500 är aktiva användare av systemet, största delen är användare som hanterar leverantörsfakturor och gör beställningar. Kommunen har många försystem med API/integrationer både för bokföring, kundfakturor (interna och externa) samt utbetalningar. Kommunen har 6 aktiva klienter, varav 4 st med ett fåtal transaktioner.
Allt sedan starten har kommunen haft ett utvecklings- och förvaltningsavtal i syfte att maximera nyttan av gjord investering, minimera störningar och säkerställa en långsiktig utveckling.
Denna upphandling avser finna en partner vars uppdrag innebär leveranser på operativ nivå i form av applikationsunderhåll och applikationsutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen