456199-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal kyltekniska arbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Dnr 2.4-457/2016, Ramavtal kyltekniska arbeten. Upphandlingen består av 2 separata anbudsområden. Del A – Ammonikanläggningar – isbanor och Del B – Övriga kylanläggningar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner