456202-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster inom Ledarskap och HRM.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Riksrevisionen har i sitt arbete med att stödja utvecklingsländers revisionsmyndigheter i att professionalisera sitt revisionsarbete identifierat ett behov av stöd i organisationsutveckling för att få tillstånd en hållbar och långsiktig utveckling.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79633000 Personalutveckling, 79998000 Coachning, 80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner