456206-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighet- och ritninghanteringssystem
Referensnummer: 2.4.2 01107/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser tillhandahållande av fastighets- och ritningshanteringssystem till Örebro universitet.
Målet med upphandlingen är att Örebro universitet ska få ett modernt hyres- och ritningssystem som kan utgöra ett stöd för avtalshantering, in-och uthyrning, nyckelhantering, kostnadsberäkningar, budgetar och prognosarbeten. Men också för att åskådliggöra hyresgästomflyttningar. Ett långsiktigt mål är att kunna använda systemet även för städ, lager och ärendehantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av fastighet- och ritningssystem till Campusavdelningen vid Örebro Universitet.
Upphandlingsobjekt
Uppdraget omfattar leverans av systemstöd för lokalhantering med funktionerna; budget och prognos, lokaldatabas, ritningshantering och areamätning, stöd för in- och uthyrning av lokaler, hyresberäkningar, hyresgästsregister, simulering och prognosverktyg, Facility Management, visualisering och viss administration av universitetets låssystem, rapportgenerator, sökfunktioner, exporter, integrationer med andra system och självservice via webbgränssnitt. Det är även önskvärt att systemet ska kunna hantera ärendehantering, lokalvård och lager.
Åtagandet omfattas även av ett införandeprojekt innehållande, utöver konfigurering och eventuella anpassningar, migrering, integration, test och utbildning.
I åtagandet ingår installation av Systemet i ORUs IT-miljö. Drift av systemet sker till en början av ORUs IT-avdelning men där ORU önskar option på extern drift.